Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 576666954

Email.: taniauprawa@gmail.com

Do darmowej dostawy: 1 000,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Jaka lampa do growboxa? Pomagamy wybrać 0
Jaka lampa do growboxa? Pomagamy wybrać

Jaka lampa do uprawy roślin? Sprawdź nasze porównanie!

Każdy z growerów zastanawia się na początku swojej przygody, jakie źródło światła wybrać do swojego growbox’a. Mamy już swój namiot do uprawy i co teraz do niego wsadzić? Czy powinien to być panel LED, żarówka CFL, a może lampy HPS? Temat, choć wałkowany od lat to poprzez zmiany technologii jest ciągle aktualny. Postaram się tutaj go rozwikłać w najprostszy sposób. Te podstawowe wytyczne, pomogą Ci podjąć słuszną decyzję i cieszyć się z dobrych plonów :)

 LAMPY ENERGOOSZCZĘDNE CFL

Phytolite CFL Dual 200wNa pierwszy rzut oka jest to najtańszy wybór, dlatego też wielu młodych growerów zaczyna zabawę właśnie z nim. Żarówki CFL oprócz niskiej ceny mają też stosunkowo niski pobór prądu do swojej mocy. Dla przykładu dobra opcja na start przygody z naszego sklepu:  Lampa CFL Phytolite - Dual, Żarówka 200W.

Żarówka o mocy 135 watów świeci jakby miała ich 200. Dodatkowo cały układ sterujący jest już wbudowany, a do działania potrzebujemy jedynie gniazda oraz odbłyśnika, co bardzo mocno odciąża nasz budżet. W podanym wyżej przykładzie lampy CFL warto zauważyć DUAL w nazwie. Podpowiada nam to, że barwa światła, którą to oświetlenie wytwarza, nadaję się na cały cykl życia rośliny, od fazy wegetatywnej po samo kwitnienie, aż do zbiorów. Oczywiście korzystając z żarówek dedykowanych dla odpowiedniej fazy wzrostu czy fazy kwitnienia rośliny uzyskasz lepsze efekty, ponieważ odpowiadasz wtedy na konkretne zapotrzebowanie roślin w tym okresie rozwoju, ale na początek swojej przygody żarówki typu DUAL na cały cykl są świetnym i tańszym rozwiązaniem.

CFL ma kilkukrotnie dłuższą żywotność od lamp HPS, co odsuwa od nas zakup kolejnej. Przy planowaniu kilku upraw, pozwala nam to ograniczyć koszta.

Dużym plusem żarówek energooszczędnych jest niska temperatura, którą wytwarzają, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w małych boxach, albo w miejscach, gdzie jest ciepło. Szczyty roślin są bezpieczne, nawet gdy dotykają lampy w growboxie, a brak potrzeby montowania dodatkowej wentylacji, gdy temperatura w namiocie jest zbyt wysoka, gdzie miejsce jest ograniczone, zapewnią nam kilka przespanych nocy więcej. Wydaje się to błahe na początku, jednak uwierzcie mi, warto ten stres ograniczyć, nie tylko sobie, ale i roślinom, a to jest najważniejsze. One odwdzięczą nam się za to pięknym plonem :)

 

LAMPY HPS

Każdy, kto chciał zacząć swoją przygodę z uprawą indoor, spotkał się z magicznym słowem HPS. A to dlatego, że przez lata było to główne źródło światła dla growerów na całym świecie. Większość profesjonalnych upraw do tej pory jest zasilane lampami HPS, powoli jest to wypierane przez panele LED, ale o tym w następnej części artykułu.

Wysokoprężne lampy sodowe albo metalohalogenkowe (MH) świecą nad naszymi ulicami w nocy. Teraz pomyślcie, jak taka lampa świeci nie wysoko nad ulicą, a w waszym growboxie :)

Wysoka moc daje świetne efekty! Barwa światła zbliżona najbardziej do barwy światła słonecznego, powoduje duży wzrost, a później plon. Stąd taka popularność HPSów! Oczywiście i w tym przypadku możemy wybierać żarówki o barwie która najbardziej nas interesuje i która potrzebna jest naszym roślinom, lub żarówkę fullspectrum takie jak na przykład żarówki niemieckiej firmy GIB Flower Spectre 1000W PRO XTREME na obie fazy wzrostu. Żeby nie było za kolorowo, żarówki HPS kosztują podobnie jak żarówki CFL, ale mają krótszą żywotność, łatwiej można je popsuć (nie dotykajcie ich brudnymi palcami, ponieważ po włączeniu mogą pęknąć !), jedzą bardzo dużo prądu, potrzebują do swojego działania odzielnego sterownika oraz często COOLTUBE-a, specjalnej rury z przepływem powietrza, w której umieszczamy żarówkę HPS aby ograniczyć jej nagrzewanie (pamiętajcie, dodatkowy wiatrak to dodatkowy hałas). Tutaj wracamy do porównania ze słońcem, HPSy bardzo grzeją, dlatego musimy uważać na nasze rośliny czy nie są zbyt blisko, ponieważ łatwo mogą się przypalić. A na to jeszcze nie pora ;).

Lampy LED

No i w końcu przyszła pora na oświetlenie LED. Coraz bardziej popularne ze względu na dynamiczny rozwój tej technologii, przez co ich ceny idą ciągle w dół. Lampy LED ze wszystkich wymienionych źródeł światła potrzebują najmniej prądu do pracy, dodatkowo mają najwyższą żywotność (przy odpowiednim dobraniu ustawień czas świecenia wynosi kilka lat!), więc jeśli planujemy uprawiać więcej niż raz, jest to idealny wybór. Co prawda, koszta początkowe są wyższe, niż w przypadku wyboru innych rodzajów oświetlenia roślin, ale zwraca nam się to po czasie. LEDy wytwarzają mało ciepła, przez co rośliny mogą rosnąć bliżej lamp, tak jak w przypadku żarówek CFL. Zajmują też zdecydowanie mniej miejsca w growboxie niż wcześniej wymienione pozycje, stąd są wygodnym wyborem do małych namiotów uprawowych. Producenci dają nam tutaj zdecydowanie największy wybór, jeśli chodzi o nasze kryteria. Oczywiście możemy wybierać pomiędzy barwami światła tak jak w lampach HPS i lampach CFL. Z racji małych rozmiarów jedna lampa LED może mieć dwa tryby świecenia, między którymi przełączamy się wygodnym przyciskiem z boku lampy, bez dokupywania dodatkowych żarówek lub ledów. Jednym z tańszych rozwiązań są lampy polskiej marki Luckygrow, ich ceny zaczynają się już od 611 zł w przeciwieństwie do konkurencji, ale są to naprawdę dobre jakościowo lampy, które z czystym sumieniem mogę polecić. Dodatkowo przy lampie led do roślin możemy stosować soczewki , które w zależności od potrzeb pomogą nam rozproszyć światło po naszym growboxie, co zwiększa jej moc, bez podnoszenia poboru prądu, a co za tym idzie żywotność, koszta i ciepło pozostają bez zmian.

 

 

Oświetlenie, jakie powinniśmy wybrać do growbox’a, powinniśmy uzależnić od 3 czynników

Patrząc wielkość boxa: do tych dużych, lampy CFL się nie nadają i nie opłacają, za to do małych namiotów uprawowych HPSy mogą być za mocne. Następnie musimy odpowiedzieć sobie, jak długo chcemy, żeby nasza przygoda trwała. Im dłużej, tym bardziej warto zainwestować w lampy LED. Ich koszta zwrócą nam się w niskim rachunku za prąd, co przy żarówce HPS jest niemożliwe. Ostatnim czynnikiem jest budżet, jaki mamy na start oraz czy będziemy w przyszłości modyfikowali nasz sprzęt. Celowo nie wchodziłem głębiej w kwestie barwy światła, gdyż jest to już bardziej poważna sprawa, na którą poświęcimy osobny artykuł. Na sam początek warto wybrać źródło oświetlenia typu dual, które zapewni nam dobry rozwój rośliny przez cały cykl. Pamiętajcie, że zawsze chętnie udzielamy odpowiedzi na Wasze pytania, a nasz growshop we Wrocławiu stoi dla Was otworem. Nasz personel pomoże dobrać odpowiedni sprzęt potrzebny na start tej pięknej przygody, jak i pomoże bardziej doświadczonym zawodnikom.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl